Jakieś dwa lata temu opisywałem na blogu kolumny podstawkowe Impuls Audio Alize (czytaj test TUTAJ). Głośniki te szybko zdobyły dużą popularność w Polsce. Dlaczego? Ponieważ były perfekcyjnie wykonane, oparte były na renomowanych przetwornikach, biły więc zachodnią konkurencję na głowę. I to zarówno konstrukcją, jak i brzmieniem. Niestety, w międzyczasie tajwański producent Tang Bang zakończył produkcję przetworników Tang Band W5-1367B, które to stanowiły podstawę Alize. Obecnie w Impuls Audo trwają prace nad opracowaniem następcy, czyli modelu Alize II.
Przechodząc do tematu zapowiedzi. Kilka tygodni temu, jeden z właścicieli Impuls Audio zatelefonował do mnie z propozycją testu nowego modelu podłogowego o nazwie Lagune. Moja reakcja była oczywista – „Proszę natychmiast dostarczyć kolumny do odsłuchów!”. To „natychmiast” z pewnych względów przedłużyło się do kilkunastu dni, ale dziś ostatecznie kolumny do mnie dotarły. Prezentują się pierwszorzędnie.
Dla porządku rzeczy przypomnę parę najważniejszych informacji o Impuls Audio (zobacz TUTAJ). To polskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem kolumn. Mieści się w Poznaniu, istnieje od dobrych kilku lat i ciągle rozwija się, poszerza ofertę. Impuls Audio tworzą dwaj panowie: Sławek, absolwent Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jarek, absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej, jak przedstawiają się na firmowej stronie. Tamże można też przeczytać: „Nasza firma jest typową manufakturą – zajmujemy się całością procesu produkcji od pomysłu do pakowania gotowego produktu. Swoje produkty kierujemy do słuchaczy poszukujących brzmienia zrównoważonego i niemęczącego – bez podbitego basu i wyeksponowanych wysokich tonów. Nasze kolumny to zawsze dopracowane projekty akustyczne stworzone po wielu sesjach pomiarowo-odsłuchowych, w których nadrzędnym celem jest osiągnięcie równomiernej charakterystyki przetwarzania oraz jak najlepszego zgrania fazowego głośników. W naszych zestawach znajdą Państwo wyselekcjonowane przetworniki renomowanych firm. W zwrotnicach nie stosujemy cewek rdzeniowych (nawet o wartościach kilku mH – poza sytuacjami wyjątkowymi) ani kondensatorów elektrolitycznych (nawet o wartościach rzędu 220 uF). Dodatkowo, jako nieliczni z producentów montujemy głośnik wysokotonowy asymetryczne (co minimalizuje efekt dyfrakcji)”.