Wstęp
Z dystrybutorem Artisan Audio Devices z Torunia poznaliśmy się przy okazji wypożyczenia na testy greckiego wzmacniacza lampowego Tskakiridis Aeolos v.2019 (czytaj test TUTAJ). Jak się okazuje, Aristan Audio Devices niedawno został także polskim dystrybutorem niemieckiej firmy JIB-Germany Technology GmbH wytwarzającej różne przewody hi-fi. Marka własna JIB-Germany Technology GmbH to Boaacustic (zobacz TUTAJ), która obejmuje kilka serii kabli. Od topowej Silver, poprzez średnią Evolution, aż do niższej Copper i budżetowej Blueberry/Blackberry. Co istotne, wszystkie powstają na miejscu w Niemczech, w zakładzie umiejscowionym na przedmieściach Berlina (Blankenfelde-Mahlow).
Polski dystrybutor jakiś miesiąc temu wysłał do mnie na testy kilka różnych przewodów Boaacustic serii Evolution. A są to: interkonekty analogowe Boaacustic Evolution Black.rca 1,5 m (zobacz TUTAJ), przewód cyfrowy USB Boaacustic Evolution Black.usb2.0 1,5 m (zobacz TUTAJ), przewody głośnikowe Boaacustic Black.sonic-13 2 x 2,5 m (zobacz TUTAJ) oraz przewód zasilający Boaacustic Black.power-16 2 m. (zobacz TUTAJ).
JIB-Germany Technology GmbH
Już we wstępie napisałem, że JIB-Germany Technology GmbH to firma, do której należy marka Boaacoustic. Czyli rozdzielnie pisząc "Boa Acoustics". Co założyciele przedsiębiorstwa mieli na myśli przyjmując taką, a nie inną nazwę - łatwo się domyśleć. Przewody audio często mają formę i postać węży, a boa to przecież wąż z rodziny dusicielowatych. Widać niemieccy właściciele nie są pozbawieni poczucia humoru (choć, jak mówi popularny dowcip "dla Niemca humor to rzecz poważna") - miejmy jednak nadzieję, że ich przewody nikogo nie uduszą. Ale odkładając żarty na bok.
JIB-Germany Technology/Boaacousic dużo uwagi poświęca normom jakościowym i starannemu wykonawstwu. Dlatego wszystkie jej produkty powstają na miejscu w Niemczech, w zakładzie umiejscowionym na przedmieściach Berlina (Blankenfelde-Mahlow). To naprawdę spory zakład (w tym duża hala produkcyjna) - można sobie wygooglać. Firma została powołana do życia w 2010 roku, ale produkcję rozpoczęła dopiero w 2013 roku - wraz z oddaniem do użytku nowo wybudowanej hali fabrycznej w zakładzie przemysłowym Mahlow. Aktualnie przewody tam wyprodukowane można nabyć w kilkunastu różnych krajach całego świata, bo przedsiębiorstwo aktywnie rozwija międzynarodową dystrybucję.
Rodzina kabli Boaacoustic jest podzielona na trzy główne serie Evolution, Copper i Silver, a także kilka jednostkowych (m.in. Blackberry i Bluebery). Wszystkie przewody są oparte na najnowszych technologiach produkcji JIB dla różnorodnych obszarów potrzeb, szczególnie dla wymagającego technicznie i dźwiękowo rynku high-end. Firma wykorzystuje liczne standardy połączeń, takie jak RCA (Cinch), XLR, USB, TOSLINK i HDMI samodzielnie opracowując i produkując różne wtyki i konektory. Wytwarzane są także przewody zasilające i kable w szpulach, a także przewody połączeniowe dla tzw. segmentu "car-audio".
Co istotne, wszystkie przewody marki Boaacustic są racjonalnie wyceniane - w zdecydowanej większości ich ceny mieszczą się w zasięgu przeciętnie zasobnego melomana, aczkolwiek zdarzają się też wykwity typu przewody głośnikowe Siver Zircon (zobacz TUTAJ), za które przyjdzie zapłacić aż 16 700 Euro... Ale to są pojedyncze przypadki.
Wrażenia ogólne i budowa
Jak już wspominałem, do mnie dojechały aż cztery komplety przewodów serii Evolution - są to interkonekty analogowe Boaacustic Evolution Black.rca 1,5 m, przewód cyfrowy USB Boaacustic Evolution Black.usb2.0 1,5 m, przewody głośnikowe Boaacustic Black.sonic-13 2 x 2,5 m oraz przewód zasilający Boaacustic Black.power-16 2 m. Ich niemiecki producent nazwał je z niemiecką pedantycznością i racjonalnością. Każdy przewód serii Evolution oprócz nazwy własnej ma także swój numer - stąd np. numer "13" przy przewodach głośnikowych. Bo tak to zostało zaszeregowane w katalogu.
Wszystkie przewody dostarczane są w kartonowych pudełkach - raczej zwykłych i prostych, ale za to ekologicznych, bo w zdecydowanej większości wykonanych po prostu z papieru (małym wyjątkiem są tu "okienka" z tworzywa sztucznego". Przewody są bardzo starannie zapakowane, wtyki mają gumowe zabezpieczenia (nasadki) - podobnie jak różne elementy konstrukcyjne typu tuleje czy pierścienie z rdzeniem ferrytowym. To bardzo dobrze świadczy o producencie i jego staranności.
Wrażenia dźwiekowe
Powyższe zjawiska intensywniej są widoczne na środkowym i wysokim paśmie, mniej na niższych. Kolory średnicy stają się bardziej imponujące - głębsze i bardziej przestronne, jak i mocniej zrelaksowane i treściwsze. Z kolei soprany zyskują nie tylko na różnorodności i ogólnej dźwięczności, ale także na wyższym poziomie rozpoznawalności - stają się łatwiej dostrzegalne, lepiej wyróżnione na tle. Bo to tło jest nieco ciemniejsze, przez co zapewnia wyraźniejszy kontrast. Natomiast dystans pomiędzy słuchaczem a dźwiękiem zmniejsza się - plany dźwiękowe nieco się przybliżają. Stają się większe.