Quantcast
Channel: Stereo i Kolorowo - Underground
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1477

iFi Audio iCAN Phantom, wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testu

$
0
0





W zeszłym miesiącu opublikowałem na blogu Stereo i Kolorowo recenzję zestawu HiFiMan Mini Shangri-La (czytaj TUTAJ), czyli elektrostatycznego systemu słuchawkowego składającego się ze słuchawek elektrostatycznych oraz przeznaczonego im wzmacniacza prądowego. Zestaw ten uznałem za dźwiękowo wybitny, a jednocześnie przystępny cenowo, dlatego w podsumowaniu testu tak o nim napisałem: "To wierne brzmienie klasy referencyjnej high-end zaproponowane w cenie klasycznego high-fidelity. Moja najwyższa rekomendacja dla HiFiMan Mini Shangri-La!"

Niestety, słuchawki elektrostatyczne mają to do siebie, że do działania potrzebują specjalnie opracowanego wzmacniacza (energizera), co dość istotnie komplikuje sprawę. Do napędzenia słuchawek elektrostatycznych niezbędny jest układ elektryczny wytwarzający bardzo duże napięcia. Słuchawki pracują na zasadzie oddziaływania na membranę o małej masie sił elektrostatycznych, które powstają między membraną i stałymi ażurowymi elektrodami na skutek doprowadzenia do nich napięcia zmiennego o częstotliwościach akustycznych oraz stałego napięcia polaryzacji (względem membrany). Źródłem napięcia polaryzacji jest układ zasilany prądem pobieranym z sieci, wchodzący w skład osobnego wzmacniacza koniecznego dla działania słuchawek elektrostatycznych. Zjawisko elektrostatyczne powoduje ruch spolaryzowanej membrany w wyniku pulsacyjnych zmian napięcia na elektrodach.

Właśnie dlatego producenci słuchawek elektrostatycznych najczęściej oferują je w komplecie (opcjonalnym lub nie) wraz z własnym wzmacniaczem słuchawkowym. Tak czyni słynna firma Stax, tak robi Koss i Sennheiser, to samo proponuje HiFiMan. Ale jest też kilka firm, które wytwarzają wzmacniacze dla słuchawek elektrostacznych, lecz nie konstruują słuchawek elektrostatycznych. Są też nieliczni produceni, który oferują wzmacniacze słuchawkowe przeznaczone zarówno dla elektrostatów, jak i dla słuchawek dynamicznych i planarnych. Czyli budują uniwersalne wzmacniacze "combo" dla wielu różnych typów słuchawek. Takim wyjątkowym wzmacniaczem jest tytułowy iFi Audio iCAN Phantom.

Wzmacniacz iFi Audio iCAN Phantom (zobacz TUTAJ i TUTAJ) wyposażony został w zaawansowane obwody elektroniczne adresowane dla różnych rodzajów słuchawek, co pozwala na optymalne dopasowanie do konkretnego zastosowania. Dzięki temu iCAN Phantom może obsługiwać dowolne i każde słuchawki dostępne na rynku: planarne, dynamiczne i elektrostatyczne. To wzmacniacz uniwersalny, wielozadaniowy i wszechmocny. Pansłuchawkowy!

* * *

iCAN Phantom posiada dwa stopnie wejściowe: jeden oparty na lampach, a drugi półprzewodnikowy – umożliwiając użytkownikowi przełączanie się między nimi w czasie rzeczywistym. To rzeczywiście tak, jakby mieć trzy wzmacniacze w jednym, z których każdy ma inną prezentację dźwięku.

Tryb "Solid-state" oferuje tempo i bezpośredniość. Tryb "Tube" dodaje płynności i dynamicznej jakości swobodnego oddychania. "Tube+" podkreśla dźwiękowy wpływ lamp, dostarczając urzekające romantyczne ciepło, które może pasować na przykład do akustycznych i wokalnych stylów muzycznych.

Nowy wzmacniacz słuchawkowy klasy referencyjnej firmy iFi bierze firmowy wzmacniacz iFi Audio Pro iCAN, udoskonala i poprawia każdy element obwodu, aby podnieść jeszcze bardziej jego osiągi. Dodatkowo, wprowadza technologię z Pro iESL – wcześniej oddzielnego komponentu – dla słuchawek elektrostatycznych i dodaje nowy, zaawansowany interfejs użytkownika oraz system sterowania z połączeniem sieciowym.

W rezultacie otrzymujemy wzmacniacz słuchawkowy, który w pełni zasługuje na miano flagowego, charakteryzujący się doskonałą jakością wykonania, zaawansowaną technologią, niezrównanymi parametrami i niezwykłą wszechstronnością, doskonale zaprojektowany, aby w pełni wykorzystać potencjał dźwiękowy każdego rodzaju słuchawek. Od najbardziej czułych IEMów, poprzez najlepsze słuchawki z przetwornikami dynamicznymi i planarnymi, aż po najbardziej wymagające konstrukcje elektrostatyczne, iCAN Phantom zapewnia wyjątkowe doznania, niezależnie od użytych słuchawek.

Kolejnym atutem iCAN Phantom jest jego zdolność do działania jako wysokiej klasy przedwzmacniacz Hi-Fi, umożliwiający połączenie słuchawek i kolumn w jednym systemie audio. Czy używasz ulubionych słuchawek, aby zanurzyć się w fascynującym prywatnym świecie muzyki, czy też chcesz podzielić się swoimi muzycznymi odkryciami ze swoimi bliskimi, iCAN Phantom pozwoli Ci cieszyć się doskonałym brzmieniem zarówno w trybie słuchawkowym, jak i głośnikowym.

iCan Phantom został zaprojektowany z myślą o najwyższej jakości dźwięku. Wykorzystuje najnowsze technologie iFi Audio, takie jak układ hybrydowego wzmacniacza kaskadowego, który łączy w sobie ciepło lampy i szybkość tranzystora, aby zapewnić doskonałą dynamikę i szczegółowość dźwięku. 
(Cytaty za iFi Audio Polska, modyfikacje własne L.H.).



Opakowanie to pudło z nasuwaną nań kartonową obwolutą

Wzmacniacz wewnątrz pudła jest zabezpieczony dwoma tekturowymi formami

Akcesoria w pudełku i skrócona instrukcja obsługi

Akcesoria


Zasilacz iFi Audio iPower Elite (zobacz TUTAJ)

Wzmacniacz, komplet płytek "bias voltage" i pilot zdalnego sterowania; w tle pudło dla wzmacniacza


Nietypowa obudowa iCAN Phantom sprawia wrażenie jakby wzmacniacz składał się z dwóch niezależnych jednostek, ale w rzeczywistości to jedno, dwupoziomowe urządzenie zintegrowane we wspólnym korpusie

Panel z wyjściami słuchawkowymi można przysłonić aluminiową płytką w przypadku wykorzystywania iCAN Phantom jako klasycznego przedwzmacniacza liniowego

Wyświetlacz OLED

Górna pokrywa - prześwitująca i z wentylacją

Nad gniazdami słuchawkowymi "na pierwszym piętrze" obudowy znajdują się przyciski funkcyjne, a na "drugim piętrze" dwa duże pokrętła i okrągły wyświetlacz 




Liczne wyjścia słuchawkowe

Na bokach obudowy radiatory

Tylny panel


Komplet mini-kart zmieniających ustawienia energizera dla słuchawek elektrostatycznych, czyli aktywujących różne wartości "bias voltage" (500, 540, 580, 600, 620 i 640 V)

Wybieram kartę z bias dla elektrostatycznych HiFiMan Shangri-La - bo, o dziwo, brak karty dla moich testowych Mini Shangri-La (a które wymagają napięcia bias 550 V - 650 V)

Wybraną kartę wsuwam do slotu znajdującego się tuż pod gniazdami elektrostatycznymi

Testowe słuchawki HiFiMan Mini Shangri-La na potrzeby sesji zdjęciowej przypinam do gniazda 6-pin "normal bias" o stałym napięciu 320 V (potem, w trakcie odsłuchów, przypnę je już do właściwego gniazda, czyli tego lewego 5-pin "custom bias")

Dokładam słuchawki planarne Shangling HW600



Odtwarzacz sieciowy to Lindemann Woodnote Solo

Okablowanie - używam przewodów symetrycznych XLO PRO

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1477

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>